Ginekologia estetyczna

Ginekologia estetyczna to coraz popularniejszy dział medycyny estetycznej praktykowany przez lekarzy ginekologów. Jego głównym celem jest poprawa wyglądu żeńskich okolic intymnych. Niedoskonałości narządów płciowych mogą być cechą wrodzoną lub skutkiem starzenia, porodu czy operacji chirurgicznej. Często doprowadzają do dyskomfortu, mogą zwiększać ryzyko infekcji i wpływają negatywne na życie seksualne, a także samoocenę kobiet. Jeśli mają panie problemy tego rodzaju, nie warto czekać i obwiniać siebie za ich występowanie, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej i skutecznej pomocy specjalistów.

W naszym gabinecie do wielu zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej wykorzystujemy radiofrekwencję, a urządzeniem z którego korzystamy jest LOKTAL.

LOKTAL :Technologia

Radiofrekwencja to zjawisko fizyczne, a sam termin odnosi się do przemiennego prądu elektrycznego (prąd elektryczny okresowo zmienny). Zakres od 3 MHz do 30 MHz, w którym mieści się urządzenie marki Loktal, to zakres „High Frequency”, czyli wysokich częstotliwości.

Urządzenie marki Loktal działa na zasadzie fali elektromagnetycznej o częstotliwości 4 MHz i jest jedynym na świecie sprzętem do mikroablacji w takiej technologii. Umożliwia przeprowadzenie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii, ginekologii czy blefaroplastyki. Składa się z trzech modułów: części frakcyjnej, noża radiochirurgicznego i oddymiarki. Zaawansowany system fal radiowych zapewnia wykonywanie zabiegów całorocznych.

Początkowa wiedza na temat częstotliwości radiowej sięga 1864 roku, kiedy to szkocki naukowiec James Clerk Maxwell, rozwinął swoją teorię, że światło jest falą elektromagnetyczną. Musiało minąć niemal 60 lat, zanim odkryto i potwierdzono działanie fal elektromagnetycznych na tkanki. W latach 30-tych ubiegłego wieku okrycie to doprowadziło do powstania pierwszych urządzeń służących do ciecia i koagulacji. Znalazły one szerokie zastosowanie szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych latach rozwijano je w zakresie pomocnych dla operatora aplikacji i bezpieczeństwa stosowania.

Podział fal radiowych

  • Monopolarne: elektroda bierna (uziemiająca) styka się z ciałem pacjenta. Druga emituje promieniowanie o częstotliwości fal radiowych, które przenika przez ciało do elektrody biernej. Głębokość i obszar podgrzania tkanek w tej metodzie jest większy, niż w pozostałych.
  • Bipolarne: dwie elektrody czynne, które umieszczone są blisko siebie, najczęściej na jednej głowicy. Energia przepływa między elektrodami, a także pod nimi, ale nie przez ciało pacjenta. Głębokość wnikania fali zależy od odległości elektrod od siebie i jest ściśle określona, zazwyczaj jest to 1-4 mm.
  • Multipolarne: minimum trzy elektrody, z których jedna pełni rolę elektrody dodatniej, pozostałe są ujemne. Multipolarne fale radiowe są kombinacją elektrod mono- i bipolarnych.

Zabiegi z wykorzystaniem technologii radiofrekwencji

Zabiegi modułem Megapulse HF Fraxx w technologii radiofrekwencji poprawiają jakość i napięcie skóry, wpływają na jej pogrubienie, a w efekcie rozprostowanie i wypełnienie zmarszczek. Działanie modułu frakcyjnego polega na podgrzaniu do wysokiej temperatury struktur występujących na poziomie skóry właściwej w celu przebudowy i odtworzenia prawidłowych włókien kolagenowych oraz elastynowych, które uległy rozprężeniu w procesach starzenia się skóry.

Moduł Wavetronic 6000 Touch, czyli nóż radiochirurgiczny, gwarantuje szereg korzyści klinicznych, obejmujących m.in. zmniejszony dyskomfort pooperacyjny, zmniejszenie do minimum ryzyka powstania blizn przerostowych, lepsze gojenie, doskonałe efekty i wszechstronność zabiegów.

  • Medycyna estetyczna i dermatochirurgia (nieablacyjna redukcja zmarszczek i bruzd, rewitalizacja wrażliwej okolicy wokół oczu — także na powiece ruchomej, zmniejszanie wiotkości skóry, redukcja blizn, przebarwień, rozstępów, usuwanie zmian skórnych za pomocą wycinania zmian lub zjawiska waporyzacji)
  • Ginekologia (labioplastyka, rewitalizacja pochwy i sromu, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
  • Blefaroplastyka (plastyka powiek).

Urządzeniem marki Loktal w technologii radiofrekwencji wykonamy zabiegi koagulacji, ablacji, cięcia oraz frakcyjno-mikroigłowe.

Technologia 4 MHz w urządzeniu marki Loktal

Kompletny zestaw : dzięki najnowszej technologii i wysokiej częstotliwości 4 MHz,  Wavetronic 6000 Touch oferuje wysoką jakość i precyzję noża radiochirurgicznego oraz kompletny zestaw produktów, który obejmuje również moduł z systemem frakcyjnym.

Zminimalizowanie rozpraszania ciepła: wysoka częstotliwość 4 MHz minimalizuje rozpraszanie ciepła, a tym samym zmiany komórkowe podczas cięcia i koagulacji tkanek miękkich w trakcie drobnych zabiegów chirurgicznych, takich jak wycinania zmian skórnych oraz zabiegów labioplastyki czy blefaroplastyki.

Szybsze gojenie: urządzenie Wavetronic 6000 Touch zapewnia chirurgiczną precyzję i możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego. Wysoka częstotliwość 4 MHz minimalizuje termiczne uszkodzenia tkanki wzdłuż linii nacięcia, co zapewnia szybsze gojenie się skóry i mniejsze ryzyko powstania blizn przerostowych.

Większa kontrola: operator ma możliwość wyboru różnych trybów pracy a także dostosowania mocy urządzenia do wskazań zabiegowych. Dziesiątki elektrod oferowanych przez producenta sprzętu, pozwala na większą specjalizację zabiegów.

Co jest lepsze radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny ?

Radiofrekwencja mikroigłowa i laser frakcyjny – cechy wspólne
 
Przede wszystkim obydwa zabiegi wykorzystują energię, która działa na skórę, i uruchamia w skórze naturalne procesy przebudowy. Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystuje energię cieplną fali radiowej, laser światło lasera, które też jest energią.
Obydwa zabiegi są frakcyjne, czyli frakcjonują skórę, oznacza to, że wywołują punktowe, kolumnowe mikrouszkodzenia w skórze. W przypadku lasera mikrouszkodzenia wywołuje wiązka światła laserowego, a przy radiofrekwencji mikroigłowej są to mikronakłucia, przez które energia fali radiowej dostarczana jest w głąb skóry.
Obydwa zabiegi działają naturalnie na skórę, stymulują regenerację kolagenu, przebudowują regenerują skórę. I zarówno zabieg RF mikroigłowej jak i laser frakcyjny powinno się wykonać w serii 3-4 zabiegów, aby osiągnąć trwały efekt.
Czy to oznacza, że mają takie same działanie? Nie, mimo kilu podobieństw te dwa zabiegi różnią się od siebie zarówno efektem działania, jak i tym, dla kogo są rekomendowane.
 

Jakie są różnice między RF a laserem frakcyjnym?

Najważniejsze różnice to :

1. Po pierwsze głębokość i sposób działania. Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg, który działa bardziej intensywnie, energia wnika głębiej w warstwy skóry poprzez mikrokanaliki nakłuć. Dzięki temu stymulacja, regeneracja, produkcja kolagenu odbywa się wielowarstwowo. Skóra oraz tkanki pod skórą napinają się, obkurczają, ujędrniają i przebudowują. Laser frakcyjny działa płycej, bardziej powierzchownie na skórę. Wiązka lasera również powoduje mikrokanaliki uszkodzeń skóry, które są otoczone zdrową tkanką. Zabieg stymuluje naprawę skóry, ale nie wnika tak głęboko w tkanki jak RF mikroigłowa, działa bardziej powierzchownie.
2. Różnice w efektach zabiegowych – efektem radiofrekwencji mikroigłowej jest lifting, redukcja wiotkości, przebudowa skóry, napięcie, poprawa kolorytu, zagęszczenie skóry, redukcja zmarszczek. Laser frakcyjny również przebudowuje i zagęszcza skórę, poprawia koloryt, zmniejsza pory – ale działa płycej, nie spowoduje efektu liftingu, bo nie działa głębiej na tkanki podskórne.  Wyrównuje teksturę skóry, usuwa zmarszczki.
3. Dla kogo są najbardziej skuteczne – radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg idealny na podniesienie i lifting owalu, doskonale sprawdza się przy cienkiej, wiotkiej skórze, jest zdecydowanie lepszy dla osób, które mają wiotką , cienką i przesuszoną skórę i mało tkanki podskórnej.

Laser frakcyjny świetnie radzi sobie ze skórą grubszą, świetnie sprawdza się na skórze tłustej, mieszanej.  Nie polecany jest dla cienkiej, wiotkiej, przesuszonej skóry – tu lepiej sprawdzi się RF mikroigłowa. Obydwa zabiegi zdają egzamin przy redukcji blizn, ale również należy dostosować zabieg do rodzaju i kondycji skóry.

Co lepsze – RF mikroigłowa czy laser frakcyjny?

Obydwa zabiegi są bardzo skuteczne i bezpieczne, nie da się powiedzieć który z nich jest lepszy, bo każdy z nich osiąga doskonałe efekty i jest bardzo skuteczny pod warunkiem, że jest prawidłowo dobrany do potrzeb pacjenta i kondycji skóry. Jeśli problemem jest opadający owal, utrata jędrności i wiotczenie skóry, czy cienka skóra to wtedy rekomendowany zabieg to radiofrekwencja mikroigłowa. Na porowatą zanieczyszczoną skórę, czy skórę mieszaną doskonały będzie laser frakcyjny. Dlatego bardzo ważnym elementem wizyty w klinice medycyny estetycznej jest profesjonalna konsultacja przed zabiegiem, ocena stanu skóry oraz poznanie oczekiwań, aby odpowiednio dobrać zabieg do skóry i problemu Pacjenta.

Radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny podsumowanie

Zarówno radiofrekwencja mikroigłowa jak i laser frakcyjny to bardzo skuteczne zabiegi odmładzające i przebudowujące skórę. Obydwa należą do najbardziej skutecznych zabiegów o szerokim spektrum działania, wykorzystują energię do pobudzenia procesów regeneracji skóry i wytworzenia nowego kolagenu i elastyny, oraz poprawy tekstury skóry. Zarówno laser frakcyjny jak i radiofrekwencja mikroigłowa sprawdzi się i przyniesie oczekiwanie efekty pod warunkiem, że zabieg będzie odpowiednio dobrany do rodzaju skóry i problemu. Dlatego najlepiej zaufać lekarzowi, który dobierze najbardziej skuteczny i odpowiedni zabieg do potrzeb Pacjenta, aby cieszył się trwałą widoczną poprawą .